Vše o chovu beránků...

Pokud se rozhodnete pro pořízení beránka. Mějte namysli, že je nutné mít pro celkovou péči dostatek volného času. Také je nutné si uvědomit, že králíček není zvířátko na pár let. V dobrých podmínkách může žít klidně 10-12let. Zároveň, jak si mnozí myslí králíčci nejsou vhodnými zvířátky pro přílišné braní do rukou, tulení a mazlení. Králíčci jsou hodně svéhlaví a mají rádi svůj klid a prostor. Určitě to tedy není zvířátko, které vydrží několik hodin v lidské náručí či na jednom místě. Je to tedy spíše výborný společník na pozorování občasné přivolání na odměnu a pohlazení.

Starost a péče

Zdraví - Pokud chcete, aby váš králíček se činil plného zdraví na dlouhá léta je velmi důležitá celoživotní péče o něj. Mezi nichž také patří pravidelné pozorování králíčka a jeho zvyků. Velmi dobré je králíčka pravidelně vážit a vést si deníček. Králíčci mají velmi citlivá střeva a je důležité při jakýkoliv změnách v chuťi či nálady to nebrat na lehkou váhu. Jakákoliv menší změna může mít později vážné zdravotní komplikace. Proto je důležité pro jistotu vyhledat veterináře a řešit vše včas. Pokud máte pocit, že králíček jí méně s chutí, ale nechcete jej zbytečně stresovat návštěvou veterináře můžete v první fázi po poradě s veterinářem pouze nechat udělat koprologii (rozbor) trusu. Ovšem to, ale neplatí již v případě pokud králíček trpí úplným nechutenství či dokonce hubne. Pro králíčka je velmi ohrožující na životě, pokud nejí déle, jak 12h. Postupně mu přestávají správně pracovat střeva a je už ve velmi kristickém stavu ohrožení. Je nutné vyhledat okamžitou pomoc a následně králíčka, co nejdříve rozjíst pomocí stříkačky a vhodně zvolených kaší na podporu střev. 

Stříhání drápků - provádíme pravidelně, jak si situace žádá. Nejčastěji 1-2x do 3.měsíců. Můžete, jak vy doma speciálními nůžtičkami na drápky tak nechat ostříhat u veterináře.

Kartáčování - provádíme taktéž pravidelně. Obzvlášť v době línání je nutné králíčka vyčesávat nejlépe speciálními kartáči pro králíčky s jinými to nemusí jít tak dobře.

Očkování - mezi nejběžnější očkování patří králičí mor a myxomatóza. V posledních letech také nově rozšířený typ moru RHDV2. Je nutné králíčka nechat pravidělně vakcinovat. První očkování se většinou provádí po 10.týdnu věku. I králíček chován v domácím prostředí se může nakazit. K nákaze nemusí dojít pouze s nakaženým králíčkem, ale také po bodnutí hmyzem.

Mazlení a hraní - Králíčci dokáží být mazlové, ale ne za každé situace a na dlouho. Většina si umí dojít a říct si o pomazlení, ale při příliš dlouhém mazlení a držení se stávají znervózními a snaží se utéct. Je to tedy především o vzájemnou toleranci. Králíčka určitě nenaháníme a nechytáme za kůži, uši!  Je tedy dobré si králíčka naučit nejen vylézt z klece, ale také naopak se do ní opětovně vrátit. Králíčka bereme opatrně pod přední tlapky a zároveň podepíráme zadeček. Zároveň dáváme pozor, aby nám nevyskočil a neporanil se.


KRMENÍ

Granulované krmivo - v součastné době je nespočet krmiv pro králíčky, ale jak je to ve většině případů některá znich nejsou vůbec vhodná. Čím více různorodější směsi tím hůře. Nejhorší variantou je pořídit různě barevné směsi plné barevných křupek, sušených sladkých banánů a plné obilí. Uděláte mnohem lépe obyčejnými čistými granulkami. Ale pochopitelně čím lepší tím více se můžete být jisti zdravím králíčka. Pozor! Nikdy nepořizujte králíčkovi granulky s kokcidiostatiky (obsahující antibiotika - které zdravému jedinci narušují zbytečně mikroflóru).

Nyní je hodně doporučováno krmit bezobilnými krmivy, které jak už název napovídá neobsahují obilniny. Je to lehčí a zdravější alternativa stravy. Výhodné balení bezobilných krmiv nabízí firma Mifuma výhodné je často také krmivo Versele Laga Cuni Adult Complete. Nyní ve velká škála výběru v oblastí krmiv a pevně věřím, že každý svědomitý majitelem králíčka si najde to své pravé. Případně více čtěte na zakrslykralicek.cz

Mladého králíčka krmíme denně množstvím cca 30g, které lze rozdělit do dvou dávek či pozbytek dne nechat na seně a vodě. Postupně se dávka zvyšuje až na maximální dávku 50g pro dospělce. Velikost králíčka nikdy neovlivníte množstvím krmiva, vše je o genetice.

Seno - kvalitní a chutné seno je základní složkou potravy králíčka z 80%, kvůli prospěšné vláknině ,,pro střeva" a pro správné ,,pravidelné" obrušování zadních zoubků. Seno je případně vhodné nechat ovonět sušenými bylinkami, které jsou k dostání, jak v chovatelských potřebách tak lze zakoupit i ve zdravé výživě. Popřípadě v drogerii DM nabízí za výhodnou cenu směs bylinek.

Zelenina - Z mého chovatelského pohledu bych zeleninou krmila pouze vyjímečně. Králičí citlivá střeva nejsou příliš dobře uzpůsobená na střídání suché a mokré stravy. Pokud i přesto chcete králíčkovi dopřát kousek něčeho nového začínejte nejdříve po 4.měsících při malém množství.

Nejčastěji - mrkev, řepu (červenou i bílou), petržel, celer, pastiňák, salát (rozumné množství-obsahuje více vody), zelí (může nadýmat), květák, cuketa, kedlubna (listy obsahují spousty vit.A).

Občas - rajče (stonek a listy obsahují jedovatý solanin), paprika (obsahuje hodně vit.C, stopka obsahuje jedovatý solanin), okurek (přiměřené množství)

NEVHODNÉ - minerální/solní kameny, sladké pamlsky - dropsy, chleba, exotické ovoce (avokádo - JEDOVATÉ!), brambory, česnek, cibule, rebarbora, pórek......


UBIKACE A JEJÍ VÝBAVA

Dle vlastního výběru volíme ubikace nejméně o minimálních rozměrech 100x50cm, k dostání jsou nyní různé typy.

Ubikaci dále vybavíme keramickou miskou, napaječkou ,,nejlépe 600ml i více", plastovým záchůdkem, jesličkami na seno, případným domečkem či pelíškem.

! POZOR ! Králíčky chováme nejlépe samostatně každého ve své kleci, někteří se nemusí snést a vede to k zbytečným bitkám...

© 2016 Tomův cestovatelský deník. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky